Polish Society for Training & Development

 

„GRAM, WIĘC CZYTAM”

Ogólnopolski konkurs na najlepszą
GRĘ PUDEŁKOWĄ
na bazie Uniwersum Dwuświata


CEL

Głównym celem konkursu jest popularyzacja czytelnictwa wśród młodzieży poprzez powiązanie książki z grą planszową bądź karcianą. Dodatkowo aspiracją konkursu jest budowanie u młodzieży motywacji do rozwoju kreatywności, twórczości i przedsiębiorczości. Udział w konkursie daje młodym ludziom okazję do budowania umiejętności pracy w zespole oraz prowadzenia projektu według własnych koncepcji.


KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ?

W konkursie mogą brać udział zespoły od 2 do 5 osób w wieku od 10 do 24 lat. Każdy zespół musi mieć pełnoletniego opiekuna, który potwierdza zgłoszenie zespołu, przesyłane do Organizatora.


PRZEDMIOT KONKURSU

Zespoły zgłoszone i zapisane do konkursu opracowują własną koncepcję stworzenia gry planszowej lub karcianej na bazie świata i fabuły z serii fantasy „Kroniki Dwuświata”. Koncepcja powinna minimum zawierać:

 1. Dobrze brzmiący tytuł gry
 2. Określenie czy jest to gra planszowa czy karciana
 3. Określenie dla ilu osób jest to gra (ile osób może w nią grać?)
 4. Określenie co jest celem gry, jakie są warunki zwycięstwa (np. pokonanie rywali, najszybsze osiągnięcie celu, zdobycie największej liczby punktów itp.)
 5. Wymienienie wszystkich elementów z jakich będzie składać się gra, czyli co i w ilu sztukach gracz znajdzie w pudełku (np. kostki, plansze, karty itp.)
 6. Opisanie ogólnych założeń mechaniki gry (zasady gry, tury, akcje, punkty itp.)
 7. Uargumentowanie co jest główną zaletą gry i dlaczego będzie się w nią dobrze grało, czyli na czym polega jej atrakcyjność

Wykonanie makiety lub wizualizacji gry i/lub elementów będzie dużym atutem. Zatwierdzone zespoły otrzymają do dyspozycji pliki z grafikami Kronik Dwuświata (m.in. Mapa Dwuświata, 5 postaci z powieści, dostępne ilustracje)

Wykreowana przez zespół koncepcja GRY jest przez jego członków nagrywana w formie krótkiego filmu (max do 15 minut, format mp4 lub avi), a następnie przesyłana do Komisji Konkursowej na adres: hubert@pstd.org.pl

Rekomendujemy, aby praca zespołu przebiegała według 4 Faz:
1. Przeczytanie książki
2. Omówienie koncepcji gry przez zespół i zanotowanie najważniejszych pomysłów
3. Przygotowanie się do nagrania prezentacji (wykonanie makiety, ustalenie scenariusza filmu, podzielenie się rolami itp.)
4. Nagranie filmu i wysłanie go do Komisji Konkursowej


PLANOWANY PRZEBIEG KONKURSU

Konkurs przebiega w dwóch etapach:

Etap 1. Zgłoszenie i ocena przez Komisję konkursową filmów nadsyłanych przez zespoły

Etap 2. Plebiscyt internetowy wybierający najlepszą koncepcję spośród tych, które zostały nominowane do II etapu przez Komisje konkursową.

Zgłoszenie krok po kroku:

 1. Zespól zgłasza się do konkursu wypełniając formularz (na stronie pstd.org.pl/index.php/konkurs lub papierowy podczas spotkania z Pawłem Kopijerem, autorem trylogii Mitrys). Wymagany podpis pełnoletniego Opiekuna zespołu.
 2. Przedstawiciel Komisji Konkursowej oddzwania (odpisuje) na dane kontaktowe Opiekuna zespołu, podane w zgłoszeniu, by potwierdzić przyjęcie do konkursu i podpowiedzieć technicznie jak sprawnie opracować koncepcję.
 3. Zespół opracowuje swoją koncepcję GRY, wykonuje ewentualne jej makiety/elementy i nagrywa filmik, na którym członkowie zespołu opowiadają o GRZE, prezentując ją z jak najlepszej strony, a następnie filmik wysyłają na adres mail Komisji Konkursowej
 4. Komisja ocenia wszystkie nadesłane filmiki i wybiera 5 lub 10 do drugiego etapu – te wybrane są publikowane na Fanpage’u autora Trylogii Mitrys, Kroniki Dwuświata oraz grupie dyskusyjnej Książki Fantasy.
 5. Internauci głosują na poszczególne filmiki, wybierając tym samym w fanowskim plebiscycie ten, który zwycięża cały konkurs.
 6. Wyniki konkursu są ogłaszane w mediach, zwycięzcy otrzymują nagrody.


Termin nadsyłania zgłoszeń zespołów konkursowych – do 30 sierpnia 2020
Termin nadsyłania filmów prezentujących koncepcje do konkursu – do 30 września 2020
Wyłonienie laureatów I etapu – do 15 października 2020
Prezentacja filmów z koncepcjami które przeszły do II etapu
Rozstrzygnięcie konkursu – do 10 listopada 2020


PAKIET STARTOWY

Każdy z zespołów konkursowych uzyskuje cztery bonusy już na wstępie przy przyjęciu zgłoszenia zespołu (głównym zastosowaniem Pakietu Startowego jest potencjalne przygotowanie makiety gry oraz samej prezentacji):

1.       Kubek konkursowy z postaciami powieści Mrok we krwi, I tom Kronik Dwuświata

   84294527 1543043022537669 6368721731510599680 n
     

2.       Komplet zakładek i Kart Postaci

   Zestawienie zakladek pod sprzedaż
     

3.       Wydruk Mapy Dwuświata

   MapaSepia3
     

4.       Bezpłatny e-book dowolnego formatu (papierowa wersja dostępna w miejscowej bibliotece)

   OkladkaMrokNew face


NAGRODY

Każdy z laureatów etapu I otrzyma:

 1. Bezpłaty audiobook od wydawnictwa Saga Egmont z książką "Mrok we krwi"
 2. Voucher dający prawo bezpłatnego otrzymania wszystkich części Trylogii Mitrys w dowolnej formie elektronicznej po publikacji cyklu.
 3. Nagrody ufundowane przez Sponsorów (zgodnie z ich kontraktowaniem)

Zwycięski zespół otrzyma poza wszystkimi nagrodami z etapu I dodatkowo:

 1. Zestaw nagród (do podziału wśród członków zespołu): czytnik Kindle, dron, gogle VR
 2. Wywiad z członkami zespołu publikowany w sieci
 3. Możliwość wspólnej rozgrywki w GRĘ z autorem Trylogii Mitrys, Kroniki Dwuświata, Pawłem Kopijerem

 

Biblioteka, pod której opieką zgłosi się i nadeśle projekty największa liczba zespołów konkursowych, będzie miała możliwość zorganizować bezpłatne warsztaty z obszaru rozwoju kreatywności.

 

ORGANIZATOR

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie PSTD. Przewodniczącym Komisji konkursowej jest agent wydawniczy, Hubert Skoczek. W skład Komisji Konkursowej wchodzą przedstawiciele firm wydających książki i gry.


JAK WZIĄĆ UDZIAŁ?

Zgłoszenia zespołu do udziału w konkursie można dokonać:

 • poprzez wypełnienie formularza na przygotowanej stronie stowarzyszenia (w trakcie przygot.)
 • poprzez przekazanie formularza na którymś ze spotkań autorskich Pawła Kopijera
 • przesłanie formularza na adres przewodniczącego komisji konkursowej hubert@pstd.org.pl

Uczestnicy zarejestrowani w konkursie przesyłają prezentację swojego pomysłu na adres mailowy Przewodniczącego Komisji konkursowej: hubert@pstd.org.pl w formie nagrania video


PATRONATY

Sponsorzy i Patroni Medialni

 logo sponsoro i media

Patroni Kulturalni

 logo patron kult

 

Mecenasi konkursu

Krzysztof Pławecki - Z wykształcenia prawnik z zamiłowania bajkopisarz. Autor pisanej szesnasto-zgłoskowcem bajki dla najmłodszych "Niekrólewska Wyprawa".

Krzysztof Piersa – Terapeuta ds. Uzależnień. gracz, youtuber, Autor poradników "Komputerowy Ćpun" "Trener Marzeń" "Złota Rybka w Szambie" oraz powieści fantastycznej "Kosmiczne Bobry i Zemsta Księżycowej Szarańczy".

 

Formularz zgloszenia do konkursu GRAM, WIĘC CZYTAM